extension ExtPose

Budane - Translator, Dictionary

Description from extension meta

Highlight the word you want to translate only once, budane will show its translation to you without asking it anymore!

Image from store Budane - Translator, Dictionary
Description from store Aren't you bored to look translations of same words again and again ? Budane is changing the way of translators ! 1 - Highlight the word you want translate 2 - Budane will show its translation as inline This is what all applications are doing. So what budane does different ? While you are visiting any website, the words you highlighted before will automatically show up with its translations. If you are sure to not need to see its translation anymore, just double click the translation! That's all. Budane translates from English to the following languages: - Turkish - Spanish - French - German Other languages will be ready soon! Happy readings! Thank you for using this Chrome extension. Feel free to share it with your Facebook Messenger and Whatsapp friends. To see the terms of service please visit https://budane.net/terms BUDANE Version 1 Changes - Performance increased - Minor bugs mixed

Latest reviews

 • (2020-01-21) Behnam Azimi: This is very usefull.
 • (2020-01-21) Ridvan: this is very usefully,thanks
 • (2020-01-21) Mehmet Emre Atasever: I loved it!! It would be better to have "enable/disable" option in the extension.
 • (2020-01-21) Mustafa Selcuk: Çok iyi bir uygulama. bütün ihtiyaçları karşılıyor. başarılı.
 • (2020-01-20) Ali BALCI: Linkedin'de gördüğüm bir video sonrasında buldum. Açıkçası epey zorlandım buluncaya kadar. Bir türlü doğru yere çıkamadım. Kullanımı çok kolay. Benzer çok uygulama kullanmıştım ama bu kadar temiz ve konforlu değildi hiçbiri. Yapan arkadaşlara teşekkürler.
 • (2020-01-20) Semih Özparlak: güzel bir uygulama, umarım yakında PDF uzantılı sayfalar için de kullanılablir olur
 • (2020-01-16) Anıl Kocabıyık: Tam olarak beklentimi karşılayacak şekilde çalışıyor, web sitesine giriş yaptığımda sözcükleri cümleyle beraber görmek sözcüğü ezberlemek için çok öğretici bir yol olmuş.
 • (2020-01-16) Yunus Alici: Çok faydalı bir uygulama. Uygulama ile tanıştığımdan beri sürekli kullanıyorum.
 • (2020-01-16) Sergio Pérez: Es una aplicación muy útil. Deberías probarla.
 • (2020-01-16) Mehmet Tevfik Cete: Akılda bir türlü tutulamayan kelimeleri her seferinde translate'ten çevirmeye son ! Görsel hafıza açısından aynı zamanda öğretici. Harika bir uygulama.
 • (2019-08-07) Alper Kocabiyik: Esta es la aplicación más útil que he usado para el vocabulario en inglés. Gracias!

Latest issues

 • (2020-01-21, v:1.0) Ahmet ERSİN: Selam
  Shift + Shift + Shift + Shift +Shift + Shift seklinde fazladan tıklama yaparsak birden fazla aynı ceviri yapıyor böyle bir bug tespit ettim güzel bir uygulama gelişimine katkıda bulunmak istedim.
 • (2020-01-20, v:1.0) Taner Inal: Exclude List özelliği
  Merhaba, Ellerinize sağlık, çok güzel bir eklenti. Şu anda eklentinin hangi sitelerde çalışacağı ile ilgili siteler bir "whitelist" mantığı var ancak "blacklist" şeklinde bazı sitelerde çalışmamasını sağlayabilsek de çok iyi olurdu. :) Teşekkürler.

Statistics

Installs
448
Category
Rating
5.0 (11 votes)
Last update / version
2020-01-15 / 1.0
Listing languages
en

Links