extension ExtPose

Diagnostika stránek pro SharePoint

CRX id

inahogkhlkbkjkkaleonemeijihmfagi-

Description from extension meta

Nástroj pro identifikování problémů s výkonem stránky na SharePointu Online

Image from store Diagnostika stránek pro SharePoint
Description from store Nástroj pro zjištění potíží s výkonem stránky v SharePointu Online. Diagnostika stránek pro SharePoint Online je zaměřena na to, aby se zákazníkům usnadnila optimalizace výkonu jejich klasických a moderních stránek SharePointového webu. Nástroj neprovádí žádné změny, ale spíše zvýrazňuje doporučené postupy, které zobrazí v sekcích Vyžaduje pozornost, Možnosti vylepšení a Není požadována žádná akce. Redukce času na serveru a načítání SQL v rámci SharePointu je důležitou součástí pro udržení jednotného výkonu v SharePointu, zejména v SharePointu Online, zvláště s ohledem na optimalizace výkonu, které Microsoft provedl. Nástroj zvýrazní některé optimalizace a doporučí využití těchto dostupných zdrojů. Každý doporučený postup obsahuje také odkaz na další informace, který vás zavede ke správnému zdroji, aby vám pomohl. Také si prosím přečtěte příručku Jak používat tento nástroj, která je dostupná na stránce O produktu. Toto rozšíření podporuje SharePoint Online a není určené pro místní SharePoint. Zásady ochrany osobních údajů: https://go.microsoft.com/fwlink/p/?linkid=857875

Latest reviews

  • (2019-09-19) Sean McDonough: I do a fair bit of work speaking on and helping others troubleshoot SharePoint Online (SPO) performance issues, and in this tool's current release (v2.0.1), the Page Diagnostics Extension addresses many of the gaps that were present in v1.x of the extension. The tool is no longer limited to classic mode pages (it handles modern pages just fine), and this version provides prominent links to additional resources which help to educate and explain many of the factors influencing SPO page performance. Scott Stewart and his team at Microsoft have really done all of us a great service by putting this together and making it freely available. In the overwhelming majority of cases, this tool provides enough data and guidance that I no longer feel the need to drop back to other browser tools, Fiddler, or Wireshark. Thank you!
  • (2019-07-03) James A: As of this writing, this extension does not work with Modern SharePoint pages, only Classic pages. It notifies you if you run it on a Modern page that it may produce unreliable results, so be aware.
  • (2019-04-23) James Schlackman, CAQH: I also found this page would break other sites when enabled. It appears to interfere with Ajax queries which will cause some page elements to not load until the page is manually refreshed.
  • (2018-07-13) Richard Gigan: It's good tools, but is always active and flood console box with useless log ... please add disable button or delete the useless log : "Copying network performance info... contentScript.js:52 CustomEvent {isTrusted: false, detail: {…}, type: "SP-YSLOW-WINDOW-PERF", target: document, currentTarget: document, …}"
  • (2018-07-05) Sean Kuchle: This app really helped me troubleshoot a performance issue with my SharePoint Online site. The only problem is though for what ever reason it broke some other sites when it was enabled. I'm not sure why it does this but luckily Chrome makes it easy to enable when I need to troubleshoot and disable when I'm not using it

Statistics

Installs
29,367 history
Category
Rating
3.7 (7 votes)
Last update / version
2023-01-26 / 2.1.7
Listing languages

Links