extension ExtPose

Diagnostika stránky pre SharePoint

CRX id

inahogkhlkbkjkkaleonemeijihmfagi-

Description from extension meta

Nástroj na identifikáciu problémov s výkonom stránky v SharePointe Online

Image from store Diagnostika stránky pre SharePoint
Description from store Nástroj na identifikáciu problémov s výkonom stránky v SharePointe Online. Nástroj Diagnostika stránok pre SharePoint Online je zameraná na pomoc zákazníkom pri optimalizácii výkonu stránok lokalít klasického a moderného SharePointu. Nástroj nevykonáva žiadne zmeny, ale zvýrazňuje odporúčané postupy, pričom ich zobrazuje v sekciách Vyžaduje sa pozornosť, Príležitosti na zlepšenie a Nevyžaduje sa žiadna akcia. Zníženie času na serveri a načítavania v SQL v rámci SharePointu je dôležitou súčasťou udržania konzistentného výkonu so SharePointom a predovšetkým SharePointom Online, a to najmä pri zohľadnení optimalizácie výkonu vykonaných spoločnosťou Microsoft. Tento nástroj zvýrazní niektoré optimalizácie a odporučí využívanie týchto dostupných zdrojov. Každý odporúčaný postup obsahuje aj prepojenie na ďalšie informácie, ktoré vás nasmeruje na správny zdroj, ktorý vám pomôže. Pozrite si aj príručku s názvom Ako používať tento nástroj, ktorá je k dispozícii na stránke Informácie. Toto rozšírenie podporuje SharePoint Online a nie je určené pre lokálne nasadenie SharePointu. Zásady ochrany osobných údajov: https://go.microsoft.com/fwlink/p/?linkid=857875

Latest reviews

  • (2019-09-19) Sean McDonough: I do a fair bit of work speaking on and helping others troubleshoot SharePoint Online (SPO) performance issues, and in this tool's current release (v2.0.1), the Page Diagnostics Extension addresses many of the gaps that were present in v1.x of the extension. The tool is no longer limited to classic mode pages (it handles modern pages just fine), and this version provides prominent links to additional resources which help to educate and explain many of the factors influencing SPO page performance. Scott Stewart and his team at Microsoft have really done all of us a great service by putting this together and making it freely available. In the overwhelming majority of cases, this tool provides enough data and guidance that I no longer feel the need to drop back to other browser tools, Fiddler, or Wireshark. Thank you!
  • (2019-07-03) James A: As of this writing, this extension does not work with Modern SharePoint pages, only Classic pages. It notifies you if you run it on a Modern page that it may produce unreliable results, so be aware.
  • (2019-04-23) James Schlackman, CAQH: I also found this page would break other sites when enabled. It appears to interfere with Ajax queries which will cause some page elements to not load until the page is manually refreshed.
  • (2018-07-13) Richard Gigan: It's good tools, but is always active and flood console box with useless log ... please add disable button or delete the useless log : "Copying network performance info... contentScript.js:52 CustomEvent {isTrusted: false, detail: {…}, type: "SP-YSLOW-WINDOW-PERF", target: document, currentTarget: document, …}"
  • (2018-07-05) Sean Kuchle: This app really helped me troubleshoot a performance issue with my SharePoint Online site. The only problem is though for what ever reason it broke some other sites when it was enabled. I'm not sure why it does this but luckily Chrome makes it easy to enable when I need to troubleshoot and disable when I'm not using it

Statistics

Installs
29,367 history
Category
Rating
3.7 (7 votes)
Last update / version
2023-01-26 / 2.1.7
Listing languages

Links